Новият Закон за ВиК – нови проблеми за гражданите, регулатора и общините
Предложеният за трети път за обществено обсъждане проект на Закон за ВиК не само не урежда обществените отношения, свързани с ВиК услугите, но значително отстъпва от постигнатите гаранции за правата на потребителите, контрола и регулацията на сектора. Това стана ясно на проведена среща на НСОРБ, Омбудсмана на Република България и представители на Комисията за енергийно и водно регулиране.
Всяка от страните намира различни несъвършенства в предложения от МРРБ законопроект и има основателни възражения, които ще бъдат отразени в техни отделни официални становища. Становищата ще бъдат представени в рамките на процедурата по обществени консултации. Единно е мнението, че обществените обсъждания на един и същи текст за трети път се правят без необходимата отговорност и с демонстративно пренебрежение към изказаните мнения и направените бележки.
По инициатива на НСОРБ, на 2 май 2023 г. се проведе среща между представители на ръководството на Сдружението, Омбудсмана на Република България и представители на Комисията за енергийно и водно регулиране. Трите страни изложиха своите позиции по представения за обществено обсъждане Закон за ВиК и обсъдиха проблемите и несъвършенствата, заложени в документа. И трите институции са изпращали подробни становища при предходните публични обсъждания на Закона за ВиК, като техните мотиви и бележки са били игнорирани.
Твърденията, че законопроектът е изготвен след широко обществено обсъждане, на отговарят на истината, подчерта изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева. И двамата представители на УС на НСОРБ, които присъстваха на срещата – кметът на Троян Донка Михайлова и кметът на Петрич Димитър Бръчков са били включени в състава на работната група, натоварена с подготовката на закона, но не са били канени на нито едно нейно заседание, ако такова изобщо е било провеждано.
Възраженията на общините срещу опита да бъде въведен нов модел в управлението на ВиК сектора са последователни и са свързани с неоснователните опити за окрупняване на дружествата на административен принцип, създаването на фиктивни асоциации без реални правомощия, установяването на практическа безконтролност на ВиК операторите и отнемането на правото на общините да вземат решения, свързани с тяхна собственост, каквато е инфраструктурата.
„Много се спекулира, че законовото окрупняване е изискване за усвояването на средствата за обновяване на ВиК инфраструктурата в предходния програмен период, но фактите говорят друго: никой не ни е задължавал да правим консолидация на сектора, нито Брюксел е искал подобно нещо от нас“, категорична бе Силвия Георгиева. НСОРБ е направило и обстойно проучване, а конкретни въпроси са изпратени до съответните европейски институции. Окрупняването в сектора е предложено от българска страна, в отговор на настояванията на ЕК за предприемане на реални действия за трайно решаване на проблемите във водоснабдяването. Към днешна дата проблемите с управлението на дружествата, извършването на сериозни и системни инвестиции в инфраструктура, намаляването на загубите на питейна вода и подобряване на качеството на водоснабдяването не само не са решени, но към тях се добавят ниската степен на усвояемост на ресурса от ОПОС 2014 – 2020 и значителните финансови корекции, наложени на изпълнените от ВиК операторите проекти. Сега водещ мотив за внасянето на законопроекта е включването му в списъка закони, обвързани с Плана за възстановяване и устойчивост.
„За нас този законопроект е удар срещу идеята за местно самоуправление. Той тласка цял един сектор към централизация. Несправедливо е „санкционирането“ на общините, които имат самостоятелни ВиК дружества, да бъдат лишавани от европейско и национално финансиране, както несправедливо е и общините от неконсолидираните области също да бъдат лишавани от европейски средства“, заяви заместник-председателят на УС на НСОРБ Донка Михайлова.
Двама от членовете на КЕВР в специализиран състав „Водоснабдяване и канализация“ – Димитър Кочков и Пенка Трендафилова, взеха участие в срещата, заедно с директора на дирекция „ВиК услуги“ Ивайло Касчиев, който е и член на Борда на европейските водни регулатори WAREG. Представители на КЕВР за трети пореден мандат са членове на ръководството на международната организация, което е свидетелство за висока оценка за работата на българския регулаторен орган. Заявено беше, че на нито един етап от работата по законовите текстове проектът не е бил обсъждан с КЕВР. Предложението за разделяне на регулаторния орган не е мотивирано, а създаването на две административни структури е далеч от добрата европейска практика. Липсва ясна визия за функциите и отговорностите на новата комисия, която ще администрира водния сектор, липсва нормативна база за нейната работа, както и средства в бюджета за издръжката й. Самата идея, че наредбата за регулиране на цените на водата ще бъде разработвана от Министерството, което е на път да стане монополен собственик на всички ВиК оператори, е стъпка към създаване на напълно безконтролна среда за тяхното функциониране. В тази връзка КЕВР ще приеме с решение становище по новия проект на Закон за ВиК, което ще бъде публикувано.
Силно разочароващ, така деликатно определи представения за обществено обсъждане законопроект омбудсманът проф. Диана Ковачева. Тя сподели, че препоръките към новия законопроект са същите, които е изпратила в становището си преди 1 г. Нито едно от предложенията на Омбудсмана тогава не са били взети под внимание.
Този проект на закон не само не защитава, но нарушава правата на битовите потребители, е категоричната позиция на Омбудсмана. Новите разпоредби напълно заличават връзката между цената на водата и качеството на услугата. Въвежда се финансова тежест за битовите потребителите – цена за достъп, без значение дали гражданите получават или не получават вода от операторите. Няма процедура за намаляване на цената, когато водата не отговаря на изискванията за качество на питейните води. Неприлаганата от години възможност за предоставяне на помощи за заплащане на сметките за вода е напълно заличена в новия проект на закон.
Общо безпокойство и в трите страни буди фактът, че предложеният законопроект не предвижда никаква процедура за провеждане на обществени обсъждания за приемане и изменение на общите условия за предоставяне на услугата. Липсват и механизми за контрол на инвестиционните програми на ВиК дружествата.
Проблемът за единната цена на водата на цялата консолидирана територия, който от години поставя и НСОРБ, вече е атакуван от Омбудсмана пред Конституционния съд.
„Мисля, че трябва да се предприемат сериозни действия – това не е проектът на Вик закон, който хората очакват и заслужават. Това не само не удовлетворява нуждата от защита правата на потребителите, но и унищожава и малкото постигнато до момента“, заяви по време на срещата проф. Ковачева.
От 33 предложения, постъпили в хода на предишното обществено обсъждане, само на 4 е обърнато внимание и в законовите текстове техният смисъл е напълно обезличен, подчерта кметът на Петрич Димитър Бръчков. Той обърна внимание, че новите текстове драстично стесняват възможността за контрол на всички институции над работата на ВиК операторите, а за общините е отредена роля в „миманса“ на съгласувателните процедури. Кметовете категорично настояват да участват пряко в управлението на ВиК дружествата, защото това е гаранция за интересите на гражданите.
В рамките на общественото обсъждане, което продължава до 11 май, и трите страни ще внесат своите мотивирани становища за пореден път.
Отрицателни становища вече са изразили общинските ВиК оператори, Асоциация „Води“, Камарата на архитектите, УАСГ - катедра „Водоснабдяване“, която за първи път при подготовката на законопроект в сектора е елиминирана от процеса на разработването му.
В работната среща участваха заместник-председателят на УС на НСОРБ и кмет на Троян Донка Михайлова, членът на УС и кмет на Петрич Димитър Бръчков, изпълнителният директор на НСОРБ Силвия Георгиева, проф. д-р Диана Ковачева – омбудсман на Република България, Нина Бояджиева – началник на отдел "Права на потребители на административни и обществени услуги", администрация на омбудсмана, Цветанка Илиева – главен експерт в отдел "Права на потребители на административни и обществени услуги", администрация на омбудсмана, Емилия Караабова – директор на дирекция „Връзки с обществеността и протокол“, администрация на омбудсмана, инж. Димитър Кочков - член на КЕВР, специализиран състав ВиК, Пенка Трендафилова – член на КЕВР, специализиран състав ВиК и д-р Ивайло Касчиев, директор на дирекция „ВиК услуги“.