Антон Стефов: На България са необходими примери като община Симитли - достойни за подражание

Антон Стефов: На България са необходими примери като община Симитли - достойни за подражание
Предприемачът Антон Стефов увеличава инвестицинните си намерения в община Симитли. Освен завод за бронирани автомобили, в Симитли ще се произвеждат дронове и роботика за военната индустрия.
Той е българин, който от години живее в Канада. Роден е в Благоевград, завършва „Машинно инженерство“ във ВМЕИ, а през 1989 г. емигрира в Канада.
След години опит в първата си фирма за бронировки в Канада, през 1996 г. създава International Armored Group /IAG/. IAG е един от от най-технологично напредналите производители на напълно защитени бронирани автомобили в света, с над 1000 служители на пет континента.
Успехът за него е да може да остави трайна следа след себе си и да допринесе колкото може повече за държавата, в която е роден. За него България е страна с много възможности и с много талантливи хора и заслужава да се инвестира тук.
А в Симитли, за разлика от съседните общини, съществува организация и инвестиционна политика на много високо ниво благодарение на кмета Апостол Апостолов.
- Г-н Стефов, инвестиционните Ви намерения по отношение на община Симитли се увеличават. Докъде стигнахте със завода за бронирани автомобили?
- За мен е изключително важно, че в лицето на кмета Апостол Апостолов, срещам съмишленик и модерно мислещ човек. Нашата компания има намерение не само да построи завод, който може да бъде полезен на военната индустрия на България, но имаме намерение да създадем още два завода: за дронове и роботика. И тук не става въпрос само за нови работни места, а за поетапно изграждане на капацитет и специалисти с помощта на университета и средните училища, създаване на ноу-хау Симитли, което е безценно. Само тук ще се произвеждат продукти за военна индустрия с ноу-хау Симитли.
- Вие се оказахте лош пророк по отношение на бъдещите военни конфликти като цяло в света.
- Войната е близо до нас и не можем да не мислим за защитата на България . За съжалание, тези конфликти тепърва ще се увеличават. В Украйна войната продължава и не мисля, че скоро ще завърши. Започна ужасяващият конфликт в Израел, който не знам кога и как ще приключи. Има конфликти в Африка, в Мали, в Сомалия. И това е защото има промяна в баланса на геополитическите сили в света. Преразпределят се сферите на влияния, преразпределя се светът. Старите организации си отиват, на тяхно място идват нови. Това означава, че конфликтите няма да намаляват и тепърва ще се увеличават. Нови организации набират мощност и сила, искат своите места и нови територии, нови страни на влияние.
- Може ли България да бъде извън тези процеси и да е независима?
- Тези събития са много близо до нас. Ние не можем да бъдем изолирани, защото живеем тук, в Европа. И аз съм загрижен, че ако не вземем подходящите мерки, ние, българите, можем да платим много висока цена. Тази цена е в бъдеще да бъдем зависими, безкрайно зависими. Ние и сега зависим от геополитическите процеси, ако не изградим една добра, велика политика на защита. Така, както го прави малка Унгария, Словакия.
- Как ще се постигне велика българска политика с политическото статукво в момента?
- Чрез промяна на баланса. Нашата политика се съобразява с партиите, които имат ръководна роля в държавата. Те определят политиката, но реално я определят онези САМО 40-45% гласоподаватели, защото това са хората, които гласуват, дори и по-малко. При това положение, тези 45% процента управляват страната, останалите, които са мнозинство, подлежат на управление.
И те винаги ще бъдат управлявани до момента, докогато не променят отношението си към правото на избор. Не можеш да стоиш вкъщи, да не гласуваш и да очакваш страната да ти се оправи. Индиректно те подпомагат съществуващия модел. Индиректно те се подлагат на неясно, незащитено бъдеще. Индиректно те винаги ще бъдет подчинени и ще стоят в такава роля и на такова място, докато не започнат да гласуват. Не казвам за кого да гласуват. Да гласуват за това, което считат за правилно, да гласуват и съдят за хората по делата. Община Симитли е хубав пример. Вижте как една малка община Симитли се развива и съдете кмета по делата. И това не е лобиране, това е факт. Защото е видно какво е направено в съседните общини и какво в Симитли е достойно за подражание.
- Как може да се защити България?
- Ние можем да осигурим защитата си като държава с добра армия, с добра военна техника и оборудване, произведено у нас. Имаме над 170 военни производители на световно ниво. Не може фирми, които не се намират на територията на България, които не произвеждат в България, които не са български да произвеждат оборудване за армията. Оборудването трябва да бъде съобразено с НАТО, да си помагаме, да има взаимопомощ, но да купуваме основна техника отвън, след като имаме местни производители и много неща се правят в България на изключително високо ниво по най-високите стандарти, за мен е необяснимо. И това да става почтено – чрез обществена поръчка. Мощността на България, бъдещето на България е нейната военна индустрия да е в страната ни така, както е в цял свят. Чрез изграждане на добра политика, ще се променят балансите на нашата територия , ще имаме силата и възможността да предпазим и запазим страната си и бъдещите поколения.

 

Коментари към новината

Още новини от Общество