Анти-СПИН в Симитли
Инициативни ученици от Симитли напомниха за 1-ви декември и Международния ден за борба срещу ХИВ и СПИН.
По темата учениците беседваха за „Превенция и контрол на ХИВ/СПИН”в петък следобед в училището.
Гимназистите направиха и обиколка в администрацията на община Симитли. Почукаха първо на кметския кабинет и сложиха червена лента на ревера на сакото на кмета Апостол Апостолов. А после и на всички от екипа му в общинска администрация. Идеята е да се обърне внимание поне за миг на деня 1-ви декември и особената отговорност, която има всеки от нас към ХИВ и СПИН. Хората със СПИН в България бе и темата, която обсъждаха учениците на своите беседи.
Датата - 1 декември е определена през 1988 година по инициатива на Световната здравна организация с цел да насочи общественото внимание към проблемите на ХИВ/СПИН и да подчертае необходимостта от подкрепа и разбиране за хората, живеещи със заболяване.На всеки 17 секунди по един човек се заразява с ХИВ, а от началото на епидемията 35 милиона души са умрели от СПИН.
Ето някои важни данни, публикувани от Програмата на ООН за ХИВ/СПИН по повод Световния ден за борба със СПИН.Около 1,8 милиона души в света са заразени с вируса на СПИН през 2016 г. Това означава, че ново заразяване с ХИВ се регистрира средно на всеки 17 секунди, т.е. регистрират се средно 5000 нови заразявания дневно.Сред възрастните хора се наблюдава леко намаляване на новите заразявания през последните няколко години, от 1,9 милиона през 2010 г. на 1,7 милиона през 2016 г. Две трети от случаите са в Африка.Сред децата новите заразявания са намалели почти наполовина, от 300 000 през 2010 г. на 160 000 през 2016 г. Това намаляване се обяснява с кампаниите за откриване на болестта у бременни в Африка и с антиретровирусните терапии, които пречат на предаването на ХИВ от майката на бебето ѝ.
36,7 милиона души в света живеят с ХИВ, сочат нови данни на Програмата на ООН за ХИВ/СПИН. Броят на живеещите с ХИВ ежегодно се увеличава поради новите заразявания с вируса на СПИН и разширения достъп до антиретровирусни лекарства в бедните страни.Днес 20,9 милиона души имат достъп до антиретровирусни лекарства, които при редовното им приемане пречат на развитието на болестта и значително намаляват риска от заразяване.
България е страна със сравнително ниско разпространение на ХИВ в общата популация. По данни на Европейския център за контрол на заболяванията (2011 г.) честотата на новите случаи с ХИВ в страните от Европейския съюз е средно 5,7 случая на 100 000 души население, а в България - 2,7 случая на 100 000. У нас през 2013 г. броят на новоинфектираните мъже е бил пет пъти по-голям от броя на новоинфектираните жени.