Посланикът на Гърция у нас: Шенген ще реши проблема с опашките по границата
"Свръхтуризмът засяга не само Гърция, но и Испания, и други държави, и е проблем. Въпросът е, че трябва да се предприемат мерки, особено като е трудно да се справиш с тълпите. Има законопроект, за който говори министър-председателят, за допълнителен данък, но той е само за круизи и за истински пренаселени места като Санторини и Миконос."
Това коментира Н.Пр. Алексиос Мариос Либерополус, посланикът на Гърция в България, по Нова ТВ относно темата за туристическия данък в Гърция.
"Круизите и хората, които биха искали да посетят тези острови, може да се наложи да доплатят допълнителен данък. Но другите данъци си остават непроменени", увери дипломатът.
Ако правилно си спомням данните от българския НСИ, за периода от 2022 до 2023 година е имало ръст с 46% сред българите, посетили Гърция. Това означава, че над 1 871 000 българи са прекосили границите с Гърция за почивка през 2023 г. Съществен ръст наблюдаваме. Разбира се, има и много повече пътуващи от Гърция към България – от близо 880 000 гърци, пътували през 2022 г., през 2023 г. има над 1.109.000, информира Либерополус.
На въпрос как може да се реши проблемът с дългите опашки на границата с Гърция в разгара на туристическия сезон и по празниците, посланикът отговори:
"Обсъждал съм проблема с двете власти – и в моята страна, и в България. Това е сложен въпрос, докато България не влезе в Шенген по суша. При все това са предприети мерки, като например единичния пункт на "Кулата-Промахонас", за да се облекчи и да бъде малко по-бързо, особено през юли и август, когато са дългите опашки и повече хора пътуват до Гърция и обратно."
Стараем се да увеличим от наша страна персонала по време на великденските празници и месеците от юни до септември, така че да бъде малко по-бързо и лесно.
Като цяло правим всичко възможно, за да се облекчи, докато Шенген не ни предложи решението, добави Алексиос Мариос Либерополус.
Дипломатът коментира още, че има два големи проблема, пред които се изправят гръцките инвеститори в България - липсата на специализирани служители и бавната съдебна система.
"Има големи забавяния там. Ако има някакъв проблем, той трябва да бъде разрешаван бързо. Говорим за бизнес и големи инвестиции все пак, така че трябва да е по-ефикасна и за двете страни – и за инвеститора, и за страната, в която се инвестира".