Грипна епидемия в Пиринско, учениците ще се обучават присъствено
От 22 до 30 януари Благоевградска област е в грипна епидемия. „Учениците ще продължат обучението си присъствено. Непрекъснато следим процентите отсъстващи деца в цялата област. Важно е да се знае, че ще се проверяват отсъстващите болни ученици, без тези, които не посещават учебните занимания по други причини. Към този момент процентът е от 10 до около 15 отсъстващи деца в учебните заведения на областта“ – каза в предаването „Здравен компас“ на БНР-Радио Благоевград д-р Веселка Мончева, директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в Регионалната здравна инспекция. Тя посочи, че ще се засили ежедневният филтър от медицинските лица и няма да се допускат болни деца със симптоми на грип и остри респираторни заболявания.
Преустановяват се профилактичните прегледи, задължителните имунизации и реимунизации и плановите консултации на здрави бременни жени и деца. Спират се и свижданията в лечебните заведения за болнична помощ и в специализираните институции за предоставяне на социални услуги и социални услуги от резидентен тип за деца и възрастни. Ще се извършва и засилена текуща дезинфекция.
По думите на д-р Мончева тази година грипните вируси са много разнообразни. „До момента сме взели около 150 проби от пациенти с респираторни заболявания, както и от пациенти, хоспитализирани в болниците на областта и от общопрактикуващите лекари. Преобладава АН3N2 и Н1N1, както и грип В „Виктория“. Заедно с грипните са налице и други вируси, характерни за зимния сезон – аденовируси, риновируси и др. Говорим за коктейл от вируси“.
В Благоевград има най-много болни с грип и остри респираторни заболявания – 395 на 10 000. Висока е заболеваемостта и в общините Гоце Делчев, Сандански и Петрич.
Специалистът уточни, че ако до 30 януари заболеваемостта се увеличи, или се задържи на същите нива – противоепидемичните мерки ще бъдат удължени с още няколко дни.
При поява на първите симптоми на грип – остро начало с висока температура, отпадналост, болки в мускулите – гражданите да потърсят лекарска помощ. „Апелът ми е да не се самолекуват и да не започват лечението си с антибиотици. В аптечната мрежа разполагат с добри антивирусни препарати, които трябва да се приемат в първите часове на инфекцията“ – каза д-р Веселка Мончева, директор на Дирекция „Надзор на заразните болести“ в РЗИ-Благоевград.