10 общини в Пиринско взимат милиони за инфраструктура
Всяка от десетте по-малки общини на територията на Благоевградска област разполага с гарантиран бюджет от 3 млн. лв. до 6 млн. лв. за кандидатстване с проекти по интервенция „Инвестиции в основни услуги и дребни по мащаби инфраструктура в селските райони“ от Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. Приемът на проекти започна в средата на месец декември и ще продължи до края на месец март 2025 г. Определянето на гарантиран бюджет за всяка малка община в България е новост в Програмата за развитие на селските райони.
Общините Банско, Белица, Гърмен, Кресна, Разлог, Сатовча, Симитли, Струмяни, Хаджидимово и Якоруда ще могат да получат общо 46 965 042, 84 лв., за да се развият и облагородят. Единственото условие е екипите на администрациите да съумеят да подготвят качествени проекти, които да представят в указания срок пред Държавен фонд „Земеделие“, който е Управляващ орган по Програма за развитие на селските райони.
С най-големи гарантирани бюджети от по над 5 млн. лева са общините с най-многобройно население – Разлог, Гърмен, Сатовча и Симитли. Малко под 5 млн. лева са средствата, които ще могат да инвестират общините Банско, Белица и Якоруда. По около 4 млн. лева са заделени за Кресна и Хаджидимово, а общината с най-малобройно население в областта – Струмяни, е с гарантиран бюджет от 3,154 млн. лв.
Целта на гарантираните бюджети е подпомагането да бъде ефективно насочено спрямо приоритетите и нуждите, заложени в плана за развитие на съответната община. Подкрепата създава възможност населените места да станат по-привлекателни за живот и бизнес, чрез изграждане на нова или рехабилитация на съществуваща техническа инфраструктура, подобряване на транспортните и комуникационните връзки и стимулиране на икономическото, социалното и културното развитие на местните общности. Очакваните резултати включват повишаване на стандарта на живот, осигуряване на работни места и поддържане на качествени образователни услуги в селските райони.
Дейностите, за които всяка една от малките общини може да кандидатства за финансиране по интервенцията, включват широк кръг от инвестиции. В това число строителство, реконструкция и рехабилитация на нови и съществуващи улици и тротоари, общински пътища и водоснабдителни системи и съоръжения в агломерации с под 2000 е.ж. Общините могат да кандидатстват и за обновяване на площи за широко обществено ползване и за изграждане или ремонт на спортна инфраструктура. Допустими за изпълнение са и дейности по реконструкция, ремонт, оборудване и/или обзавеждане на общинска образователна инфраструктура с местно значение, на общински сгради, в които се предоставят обществени услуги, с цел подобряване на тяхната енергийна ефективност, както и на обекти, свързани с културния живот.
Общият размер на безвъзмездната финансова помощ по интервенцията е в размер на близо 1млрд. лв., 40% от които са осигурени от Европейски фондове, а 60% са национално съфинансиране. Големите общини в Благоевградска област – Благоевград, Петрич, Сандански и Гоце Делчев, не са допустими за кандидатстване по Стратегическия план за развитие на земеделието и селските райони 2023-2027 г. За инфраструктурните си проекти те получават средства от Програмите „Развитие на регионите“ и „Околна среда“ 2021-2027 г., както и Националния план за възстановяване и устойчивост.
Областен информационен център – Благоевград е част от мрежата от 27 Областни информационни центъра за популяризиране на Европейските структурни и инвестиционни фондове (ЕСИФ) в България.