13 ученици от Пиринско представиха България в Полша
Тринадесет ученици от Разлог, Банско и Благоевград взеха участие в седемдневен младежки обмен съвместно с още 26 младежи от Полша и Румъния по проект „For Future” (“За бъдещето“), финансиран по програма Erasmus+. Младежкият обмен, който се проведе в Полша има за цел да се насърчават европейските ценности и да се даде гласност на правилата, уреждащи пазара на труда.
Основният акцент в работата на младежите е поставен на теми свързани с мобилността на работниците, изискванията на работодателите към работниците, поведение по време на интервю. Те участваха в поредица от работни срещи за развитие на практическите им умения, както и за повишаване на тяхната информираност като бъдещи работодатели и/или работници.
„Успях да науча доста нови неща, да се сприятеля с нови хора, да упражнявам английския си и да получа нови знания в деловата сфера. Това е вторият ми обмен и ми хареса доста повече от първия. Реших да участвам, защото исках да опитам нещо ново, да се запозная с други хора и да мога да науча повече за различните националности и културите им. Много съм доволна от проекта и с удоволствие бих участвала пак!“, коментира Стефания Дърпатова, ученичка в СУ „Братя Каназиреви“ гр. Разлог.
Ивайло Стоянчев също ученик от СУ „Братя Каназиреви“ гр. Разлог споделя, че е участвал в 9 младежки обмена по програма Еразъм. Той допълва още „Проектът „For future” в Плша остави невероятно впечатление в мен. И преди съм посещавал семинари, лекции на подобни теми и информацията не беше нещо непознато за мен, но за пръв път ми беше представена от мои връстници на достъпен и лесно разбираем за мен език и изказ. Полезните примери и съвети, които получихме и симулациите на ситуации, които са в близкото ни бъдеще беше удивително полезен и необходим получен опит. Основното и най-важното , което ми донесе обмена са приятелствата и емоциите.”
На организирана от българските младежи културна вечер са представени традиционни български народни танци и храни. Те успяха да впечатлят освен със страхотни знания по английски език, така и с кулинарни умения по правене на баница.
По проекта партньор са: от България - Сдружение "Дестинация Разлог", от Румъния - Младежка асоциация за гражданска инициатива, от Полша - Институт за икономическа дипломация.
Това е поредният младежки обмен, които Сдружение "Дестинация Разлог" осъществява с цел развитие на младежката инициативност, креативност и знания.