В Симитли почетоха рождението на Апостола
18-и юли, денят, в който се роди Дякона. Денят на Васил Левски.
183 години безсмъртие и велики подвизи в името на род и Родина почетоха десетки симитличани в 18-ия ден от юли. С венци и цветя на признателност обществеността в Симитли преклони глава пред Апостола.
Въпреки дъждовното време, симитличани показаха уважението си пред делото на една от най-светлите личности в историята на България. Ученици от СУ „Св. Св. Кирил и Методий“ град Симитли разказаха за живота и делото на Апостола. Цветя и венци пред бюст-паметника на Левски поднесоха кметът на община Симитли Апостол Апостолов, директорът на СУ Симитли Таня Янкова, зам.-директорът Йорданка Памуклийска, фенклубът на ПФК“ Левски“ в Симитли и граждани.
Васил Кунчев е роден в Карлово през 1837 година. След смъртта на баща си 15-годишното момче отива при брата на майка си - архимандрит Василий, който е таксидиот на Хилендарския манастир в Карлово и Стара Загора. През 1859 година е ръкоположен за йеродякон. Решава да се посвети на революционната борба, "захвърля расото" и в начало на 1862 година отива в Белград, където Георги Раковски подготвя Първата българска легия. Заради своите умения Васил Кунчев получава прозвището Левски. Участва в четата на Панайот Хитов, а сетне и във Втората българска легия на Раковски. Левски става един от идеолозите на българската национална революция. Негово дело е създаването на Вътрешната революционна организация, която започва да гради в началото на 1869 година. Апостолът на свободата е убеден, че "нашето дело зависи от нашите собствени усилия". Той е заловен в Къкринското ханче край Ловеч в края на 1872 г. Процесът срещу Левски е в София, а присъдата му - смърт чрез обесване, е произнесена през януари 1873 година и следващия месец е изпълнена.