Приключи рехабилитацията на пътя за Мелник, 30 години чакана мечта на хората е факт
Приключи рехабилитацията на над 12 км от пътя, който свързва шосето София-Кулата с град Мелник. За този ремонт дълги години настояваха местните хора, които живеят в района. От 30 години този път очакваше ремонт.
Проектът се съфинансира от Оперативна програма „Региони в растеж” 2014-2020 г. Инвестицията в третокласната пътна отсечка е над 8,5 млн. лв. Това е единствената транспортна връзка на културно-историческия резерват и селата Спатово, Хотово и Лозеница с общинския център Сандански и с пътя за Гърция.
Началото на ремонтирания участък е на около 528 метра от пресичането на третокласното шосе с път І-1 София-Кулата, което съвпада с новоизграденото трасе на автомагистрала „Струма“. Краят е при 12-и км в град Мелник, след стоманобетонния мост.
Ремонтираният път е с нова асфалтобетонова настилка и възстановено отводняване, обновени пътни окопи и водостоци, нови бордюри, мантинели, пътни знаци и хоризонтална маркировка. Рехабилитирани са три мостови съоръжения. На мястото на стария мост над река Мелнишка при 11-и км е изградено ново съоръжение с дължина 30 метра.
С рехабилитацията на отсечката значително се подобряват транспортно-експлоатационните качества на пътя, който не беше основно ремонтиран повече от 30 години. Повишава се безопасността на движение и удобството при пътуване. С обновяването на 12-километровия участък се улеснява пътната комуникация на населението от община Сандански с областния център Благоевград. Подобрява се и достъпът до обектите от националното културно, архитектурно и историческо наследство, каквито са Роженския манастир „Рождество Богородично“ и Мелник.
Строително-монтажните работи на лот 25 са изпълнени от ДЗЗД „АПП Мелник“, с участници: „Грома Холд“ ЕООД и „Европейски пътища“ АД. Стойността на договора е 8 578 000,33 лв. с ДДС. Надзорът е осъществен от „ТРИ ЕС“ ЕООД. Стойността на техния договор е 117 240 лв. с ДДС. Авторският надзор е на „Инжконсултпроект" ООД и е за 4 440 лв. с ДДС.
Общата стойност на проекта е 9 196 732 лв., от които 85% - 7 817 222.2 лв. европейско финансиране, а 15% - 1 379 509.8 лв. - национално съфинансиране.