Строителството на магистрала "Струма" край Железница напредва
Половината от строителните дейности на тунел „Железница“ на АМ „Струма“ вече са изпълнени. Първичната облицовка на съоръжението от южната страна достигна 931 м лява и 838 м за дясната тръба. От северната са изкопани 837 м дясна и 838 м лява тръба. Започна полагането и на вторичната облицовка на тунела. От южната страна изпълнените бетонови работи по стени и свод в дясната тръба са 132 м, а от северната – 186 м.
Тунелът се изгражда по нов австрийски метод като се прокопават около метър и половина – два във всяка тръба и посока на денонощие, а веднага след това се правеше първичната облицовка на съоръжението с крепежни елементи, пръскан бетон и анкери. Строителните дейности започнаха през октомври миналата година и на обекта се работи денонощно и без прекъсване.
„Железница“ е най-дългият пътен тунел, изграждан досега у нас. Той ще е с две отделни тръби за движение в посока, като дължината на всяка ще е около 2 км. Съоръжението ще бъде с всички необходими системи за енергоефективно осветление, вентилация, видеонаблюдение, пожароизвестяване, интелигентна система за управление на трафика.
Паралелно се изгражда и мост при директното трасе, преминаващ над р. Суха река, подпорна стена при директно трасе, още един мост над р. Суха река заедно с обслужващ тунелен път при южния портал на тунела откъм гр. Симитли и хеликоптерна площадка.
Напредва и работата по виадукта, който е преди „Железница“, пътувайки от София към Кулата, както и на отсечкатата след тунела. Виадуктът е с готова връхна конструкция на платното за София. Той се изгражда по технологията „потактово избутване“ на горното строене с хидравлични крикове. Мостът преминава над 6 препятствия – р. Струма, път Е79, съществуващата и бъдещата жп линия, общинския път и над обслужващия път на тунела. Платното за София е с дължина 560 м, а платното за Кулата – 510 м. Съоръжението е от два моста за двете платна на движение, като всеки е от 21 сегмента. Всеки сегмент се избутва потактово, като по този начин не се налага спиране на движението по път Е79 София-Кулата и жп линията. През тази година завърши избутването на платното за София, а в платното за Кулата предстои напрягане и избутване на първия сегмент.
Работата по подготовката за цялостното доизграждане на АМ „Струма“ в участъка през Кресненското дефиле продължава и вече са определени изпълнителите на близо 24-километрова нова отсечка в посока Кулата – София, която ще преминава източно от дефилето. Тя е разделена на два лота, за да може на обекта да се работи едновременно. Избрани са изпълнителите на лот 3.2.1 и лот 3.2.2, но строителните работи на двата обекта ще могат да стартират след изпълнение на ангажиментите, поети пред Европейската комисия. А именно – допълване на екологичната документация спрямо специфичните цели за видовете и местообитанията, предмет на опазване в двете защитени зони от мрежата Натура 2000, през които преминава лот 3.2 на АМ „Струма“, намаляване на натиска от трафика върху природата и повишаване на безопасността в отсечката от Е-79 през дефилето.
112 разрешения за строеж са издадени от министъра на регионалното развитие и благоустройството през 2020 г. За още 7 обекта са постъпили документи за разглеждане.Част от издадените разрешителни са за строително-монтажни работи по автомагистрали, първокласни, второкласни и третокласни пътища и укрепване на свлачища. Други са за разширение на газопреносната мрежа, дейности в областта на железопътната и пристанищната инфраструктура.
Разрешено е и укрепването на свлачище по първокласния път София – Перник в землището на Владая, както и по първокласния път Кюстендил – Радомир – Перник в област Перник.Основен ремонт е разрешен за участъци от второкласните пътища Костинброд – Берковица – Монтана и Русе – Кубрат – Исперих – Дулово. Част от третокласните пътища, за които са издадени разрешения за строеж за рехабилитация, са Варна – Белослав – Разделна – Падина – Житница, Провадия – Дъскотна – Айтос и Кърджали – Мост – Манастир.Разрешения за строеж през годината са издадени също за ремонт на сгради в гаров комплекс Карнобат и на приемните здания на гарите Искър, Подуяне и Казичене, както и за модернизация на железопътни участъци. В района на жп гара Свиленград пък е позволено изграждането на стационарна рентгенова система за проверка на влакови композиции и превозваните от тях товари.Зелена светлина е дадена за реконструкцията и разширяването на съществуващ пристан и създаване на убежище за малки плавателни съдове на остров „Света Анастасия. Проектът включва удължаване на пристана и доизграждане на защитно съоръжение с дължина над 50 метра и разширение на електрическа и ВиК инфраструктура за тяхното обслужване.Сред обектите с издадено разрешение за строеж е изграждането на планетариум в южната част на имота, в който е разположена морска гара Бургас. Друг обект, по който ще стартира работа, е обходният път на Бургас с локални платна към него. С реализацията му ще се облекчи движението в централната част на областния център, като транзитният трафик ще бъде изнесен в периферията. Предстои също така ремонт, консервация и реставрация на църквата „Покров Богородичен“, разположена в землището на Рилския манастир.