ВКС каза,че полицаите са виновни за смъртта на Чората, но няма да има наказание
Върховният касационен съд (ВКС) признава подсъдимите по делото за смъртта на Ангел Димитров - Чората за виновни в извършването на непредпазливо убийство. Поради изтеклата давност за наказателно преследване обаче, не ги наказва. Това съобщи ВКС.
Съдът ги осъжда да заплатят направените разноски пред въззивната инстанция в размер на по 1501,57 лв. за всеки един от тях поотделно, както и направените разноски пред ВКС в размер на по 1898 лв. за всеки един от тях поотделно. Върховните съдии потвърждават въззивното решение в останалата му част. Решението не може да се обжалва.
Тричленният състав на ВКС приема, че петимата подсъдими са извършили непредпазливо убийство.
Припомняме, Ангел Димитров - Чората почина при задържане в благоевградския арест на 10 ноември 2005 г. по време на акция "Респект" по времето, когато вътрешен министър беше Румен Петков, тогава от БСП.
След продължителен процес у нас с променлив резултат, през юни 2011 г. Върховният касационен съд (ВКС) стигна до заключението, че петимата полицаи са невинни.
През 2016 г. ВКС обаче възобнови делото за смъртта на Ангел Димитров - Чората, след като главният прокурор Сотир Цацаров поиска това. Основание за искането му беше решението на Европейския съд по правата на човека в Страсбург да осъди България на 1 юли 2014 година.
Осъдените петима, участвали в акцията - Мирослав Писов, Георги Калинков, Янко Грахофски, Иво Иванов и Борис Механджийски - влязоха за излежаване на присъдата си след 14-годишна съдебна сага през април 2019 г .
Подсъдимите са имали реална възможност да попречат на настъпването на смъртта. Всеки един от петимата е възприел виковете на пострадалия, че се задушава, както и неговото телосложение, поради което е могъл и е бил длъжен да предвиди, че след поставянето му на земята по корем и с белезници на ръцете отзад, е възможно да настъпи смърт, ако не вземе мерки за опазване живота му.
В съдебното решение се казва още, че изтекла погасителна давност по отношение на вземането на гражданските ищци не е налице. Максималните суми, до които биха могли да се уважат гражданските претенции, са 80 000 лв. за Райчо Д. и по 30 000 лв. за Анита В., Адриана Д. и за Райчо Д., тъй като с първата осъдителна присъда гражданските искове са били уважени до посочените суми, като срещу присъдата не са били подадени жалби от гражданските ищци. Върховните съдии посочват, че Военно-апелативният съд е отчел всички обстоятелства, значими за определяне размера на обезвредата за неимуществените вреди на наследниците на починалия Ангел Димитров - неговия син, майка, баща и жената, с която той е живял на съпружески начала. "Доколкото петимата подсъдими са признати за виновни в извършване на престъпление по чл. 122, ал. 1 от НК при независимо съпричиняване, законосъобразно Военно-апелативният съд е осъдил всеки един от тях, солидарно с гражданския ответник, да заплати съответната част от присъдените обезщетения на гражданските ищци" - пише в решението на ВКС.