Плоча в памет на дейците на Горянското движение откриха край Симитли
В село Сенокос, община Симитли днес бе открита паметна плоча(дарение от ВМРО-БНД) на загиналите четници от „Шести Пирински отряд” на горяните в бой срещу комунистическата милиция през 1948 година.
На 30 март същата година четата Герасим Тодоров е обградена от тежко въоръжена милиция. След няколко часа неравно сражение останалите живи четници се самоубиват за да не попаднат в ръцете на комунистическите палачи. Водача на четата Герасим Тодоров, накичен с гранати става и играейки „Тежкото македонско хоро” се самовзривява пред очите на милиционерите.
Заместник Областния управител Иван Стоянов разказа за горянското антикомунистическо движение след идването на власт на комунистите след 9 септември 1944 година – „През 1947-48 година четата на Герасим Тодоров контролираше територията на Санданска (Светиврачанска) околия, прехвърляше често до Разложко, дори стигаше до Неврокоп . Това беше не само най-голямата чета на горяни в България, но и най-опасната поради това, че тя контролираше територия, в която почти беше ликвидирана „Народната власт” на комунистите. Самият Герасим Тодоров е потомствен член на ВМРО на Иван Михайлов, каквито са и голяма част от съмишлениците му. Самата чета на Герасим Тодоров е съставена от антикомунистически настроени хора, сред които най-изявени са българските офицери Димитър Цветков и Стойно Бачийски. На 21 декември 2016 година президентът на България Росен Плевнелиев удостоява посмъртно Герасим Тодоров Николов с орден „За гражданска заслуга“ I степен за защита на човешките права и свободи и за съпротива срещу тоталитарния режим.” -, каза Стоянов.
Над 100 души бяха дошли в с. Сенокос да почетат събитието, като между тях бяха Дянко Марков от „Съюза на репресираните от Комунизма” , кмета на Симитли Апостол Апостолов, Борис Сандански, Лалка Бенгюзова, доцент Драго Михалев, Ромео Шатев и председателя на Общинския комитет на ВМРО в Благоевград Станимир Радулов. Отец Спас от Симитли и отец Яне от Брежани отслужиха заупокойна молитва за загиналите. Женска певческа група към читалище „Гоце Делчев” с. Черниче бе аплодирана за хубавото изпълнение на няколко народни песни, които изпълниха.