Всичко, което трябва да знаем за телескопите за лов

Всичко, което трябва да знаем за телескопите за лов

Използването на висококачествена оптика за целите на лова вече не е просто екстра, от която се възползват единици. Много любители на това хоби са се снабдили с бързомерци, които им помагат да вземат за броени секунди на мерник обекта на обстрел. Важна роля имат и телескопите за лов, които предоставят възможност за продължително наблюдение на съответния район и за локализиране на зоната, в която се намира дивечът.

 

Това оптично средство, което увеличава неколкократно (или многократно) наблюдавания обект, често е замествано от бинокъла. Трудно е да кажем кое от двете е по-подходящо - това зависи от ситуацията. Бинокълът изглежда като по-адекватно решение, когато ловецът е постоянно в движение или често сменя своята позиция. А телескоп за лов е удачно да се използва, когато може да се закрепи стационарно и когато се предвижда да се прекара дълго време на едно и също място. И тук на преден план като фактор вече трябва да излезе степента на увеличение, а там биноклите отстъпват чувствително.

Телескопите могат да увеличат обектите до 60 пъти!

Тук имаме предвид оптичните приспособления за лов. Иначе астрономическите телескопи могат да увеличават наблюдаваните небесни тела няколкостотин пъти, а защо не и хиляди пъти. Но при преследване на дивеч такива параметри са неприложими. Някои модели телескопи за лов действително предлагат увеличение до 60 пъти, но то също така рядко влиза в употреба, тъй като говорим за много отдалечени и малки обекти. При такава степен на магнифициране има риск да наблюдаваме размазани петна, вместо конкретната картина, която търсим. Стандартните телескопи за лов с увеличение между 8 и 30 пъти вършат отлична работа в повечето случаи, тъй като позволяват да се наблюдава районът на достатъчно далечно разстояние с голяма прецизност. Тъй като говорим за уголемяване на обектите, то е необходимо да се спазва и минимално разстояние за целта. То трябва да е поне 10 метра, за да се постигне фокус - естествено, никой не би използвал телескоп за толкова малка дистанция. 

 

Пряко свързан с това свойство на уредите е размерът на обектива. Предната леща варира като диаметър при различните модели, като обикновено е около 60 мм. По-малка окръжност логично би ограничила възможностите на уреда. Окулярът може да се регулира според индивидуалните предпочитания на боравещия.

 

Защитата от влага е от ключово значение

Висококачествените телескопи за лов са специално конструирани, така че да предоставят отлична видимост в тъмните часове на денонощието. За целта могат да се използват допълнително и очила за нощно виждане, когато степента на осветеност е твърде ниска. Тези оптични уреди са направени така, че да не допускат критично влияние от външните атмосферти фактори. Амплитудите в температурата, както и промените във влажността представляват предизвикателство и могат да се отразят на по-нискоразредни прибори, използвани по аналогия. При телескопите вътрешността е изпълнена с азот с цел да се предотврати замъгляване на лещите, което би ги направило неприложими.

 

Но защитата от влага не свършва дотук. Високият клас телескопи са снабдени и с покритие от типа RainGuard. По този начин водата при валеж или капките при кондензиране не се задържат върху лещите. 

 

Има ли разлика между телескоп и наблюдателна тръба?

Двете понятия се възприемат до голяма степен като синоними. И действително, в много случаи е така. При ловните оптични прибори все пак трябва да се направи разграничение между телескоп и наблюдателна тръба, като сравнението е в полза на първото. Вторият уред, който в англоезичните сайтове за лов се среща под наименованието Spotting Scope, също намира приложение в преследването на дивеч, като дава осезаемо по-голямо увеличение от бинокъла. За наблюдателните тръби е удачно да се каже, че в това отношение се намират някъде между бинокъла и телескопа.

 

Разликата между двата уреда също така се състои и в начина на пречупване на светлината. При Spotting Scope моделите се използват т.нар. поро-призми, при които лещите са разположени под ъгъл. Такъв тип стъкла са често срещани при биноклите, където обаче се използват и успоредните призми, наричани още покривни. Телескопите неизменно се конструират с покривни призми, като лещите са разположени една пред друга от гледна точка на наблюдателя.

 

От казаното дотук можем спокойно да кажем, че от трите вида уреди за наблюдение в лова, най-високо качество имат телескопите. При тях реално няма нисък клас, тъй като те винаги са приспособления с много прецизна изработка. Или ако има някакъв компромис с качеството при описаните параметри, то е твърде вероятно подобен уред да не върши работа по време на лов. Естествено, инвестиция в скъп ловен телескоп не е по силите на всеки, но като алтернатива от бюджетна гледна точка може да послужи и качествена наблюдателна тръба. Дали притежаваме телескоп, или използваме Spotting Scope, трябва да сме наясно, че този вид уреди не ни осигуряват точния изстрел, но значително подобряват нашите шансове за успех в лова.



Коментари към новината

Още новини от Бизнес