Защо дебелеем, а не ядем!
Не само храната е виновна
С какъвто се събереш, такъв ставаш
Като че ли няма по-прост отговор на въпроса защо дебелеем от този, че ядем прекалено много и пренебрегваме движението. Но това е само върхът на айсберга, защото човек може и да гладува, и да спортува, и пак да трупа килограми. За причините много пъти не си даваме сметка.
Монодиети
Небалансираното и еднообразно хранене, включително монодиетите – ограничаването до няколко продукта или само до един, водят до дефицит на най-важните хранителни вещества, а това е предпоставка за наддаване на тегло. Недостигът на витамин Д, желязо и магнезий забавя метаболизма, което предизвиква не само затлъстяване, а и постоянно чувство на умора, слабост и проблеми с изхождането. От своя страна запекът е допълнителен фактор за набиране на излишно тегло.
Болки в гърба и краката
Много нарушения в мускулите и скелета, включително болки в коленете и тазобедрените стави, различни форми на артрит, принуждават човек да се движи по-малко, което неминуемо се отразява на теглото му. Освен това болката в ставите и мускулите може да причини заболяване, свързано с повишена секреция на хормона кортизол от надбъбречната кора и също водещо до наддаване на килограми. То е известно като синдром на Кушинг и е познато на зрителите на сериала „Доктор Хаус“. В интерес на истината се среща рядко – при 15 души на 1 милион, но все пак си струва да се провери.
„Обезмаслено“ и „диетично“
Все повече диетолози са на мнение, че употребата на нискомаслени продукти е грешка. Особено опасни са „диетичните“ полуфабрикати с много добавки. В обикновените нискомаслени кисели млека производителите добавят голямо количество захар, за да им придадат вкус или някаква текстура, след като са извлекли мазнините.
В промишлеността се използват бяла захар, бяло брашно и бял ориз, които внасят в тялото „празни“ или „кухи“ калории, или, още по-лошо - царевичен сироп, причина за епидемията от затлъстяване в САЩ. А колкото и парадоксално да звучи, неотдавна учените добавиха в списъка с причините за дебелеене и напитките „с нула калории“. Оказва се, че използваните в тях заместители на захарта могат да бъдат по-опасни от нея.
Пухкави приятели
Дебелите хора си избират партньори като тях.
Въпреки твърденията в художествената литература, че противоположностите се привличат, в живота не е така. Пълните хора избират партньори, с които си приличат. Може би дълбоко в себе си те са неуверени и подсъзнателно смятат, че само този, който страда от същия проблем, ще ги разбере. Така излишните килограми на единия няма да се набиват в очите на другия.
Ако все пак единият в двойката реши да отслабва, трябва задължително да помоли за същото и партньора си. Изследвания са доказали, че в компанията на пълни хора количеството на изяденото се увеличава автоматично, а храненето поотделно в семейството не винаги е възможно и желателно.
Недоспиване и стрес
При недостатъчен сън се увеличава производството на хормона грелин, който ни кара да изпитваме глад, и то към нишестена и сладка храна, снабдяваща с бърза енергия неотпочиналия мозък.
Подобен механизъм лежи в основата на затлъстяването при депресия, когато храната замества радостите от живота. При депресия, стрес и потиснато настроение се усилва производството на хормона кортизол, благодарение на който всичко, попаднало в храносмилателния тракт, се превръща в мастни запаси. Отделно човек, страдащ от депресия, предпочита да си стои вкъщи и не се движи достатъчно. Ако ви предпишат лекарства, бъдете внимателни, защото някои от антидепресантите предизвикват натрупване на килограми (между 2 и 6, докато вземате лекарствата).
Алкохол
Може би си мислите, че хората, които пият редовно алкохол, са слаби, защото си набавят калории чрез него и нямат нужда от храна. Това не е вярно – при повечето алкохолът провокира апетит и отслабва самоконтрола. Невинното отпускане след работа с чашка-две натоварва организма с 500 излишни калории. Такива хора не бива да обвиняваме, че са пияници – те не зависят от самия алкохол, а от усещането за релаксация, което той дава, но подобна борба със стреса струва скъпо за фигурата. В това отношение по-нежелателни са т.нар. „леки“ напитки – ликьори, коктейли, които съдържат много въглехидрати. Неголям коктейл може да бъде сравнен по калории с голямо парче торта.
Стероиди в месото
Хормоните в храните водят до ранен пубертет, често свързан със затлъстяване.
Учените имат сериозни основания да мислят, че веществата, използвани в животновъдството за бързо угояване на птиците и животните, „охранват“ и хората. Освен това евтините и разпространени хормони естрадиол-17 и тренболон ацетат (анаболен стероид) все по-често се свързват със зачестилите случаи на онкологични заболявания на мъжката и женската репродуктивна система, както и с преждевременното полово съзряване на юношите, често съпроводено със затлъстяване.
Непоносимост към пшеница
Когато храносмилателната система не произвежда определени ензими или те не са достатъчно, неподходящата храна не се усвоява добре и частици от нея причиняват хаос в червата. Това може да доведе до болезнено отслабване, но понякога, обратно, прави невъзможна загубата на тегло, въпреки всички усилия, тъй като „продуктите провокатори“ забавят метаболизма и причиняват задържане на течности в тъканите.
Според някои оценки около 10% от случаите на необяснимо наднормено тегло са свързани с факта, че в менюто редовно присъства индивидуално непоносима храна. Млечните продукти, яйцата, соята, ядките и зърнените храни са първите заподозрени, особено пшеницата. Според американеца д-р Майк Хайман, изследовател на влиянието на глутена върху организма, пшеницата може да причини хранителна зависимост, подобна на лекарство, освен това съдържа амилопектин А - специална форма на нишесте, която провокира наддаването на тегло.
в.Труд