Кратка история на кафето

Кратка история на кафето

Никой не може да даде ясен отговор на въпроса кое по-точно е превърнало кафето в една от най-обичаните напитки. За едни това е ароматът, за други – вкусът, за трети – тонизиращият му ефект, но истината е, че популярността му има комплексен характер. 

Самият процес на смилане на зърната, сваряването и споделяне на ароматната напитка се е превърнал в ритуал, който води началото си преди повече от пет века и е разпространен по цялата планета.

Какво знаем за произхода на кафето?

Търсейки сведения за произхода на кафето в миналото, ще видим, че следите му водят поне до X в. Следи от преобладаващия вид Арабика трябва да се търсят в планините на Йемен и Югозападна Етиопия. По тези планински райони кафеените дървета растат до височина 100-120 см и се отличават със своите бели цветчета и червените си, достигащи до лилаво черешки с кафените зърна.

Има различни истории, свързани с това кой пръв открива ползите от кафето като напитка. Според едната версия йеменски суфистки мистик вкусил плодовете му, когато бил в Етиопия и видял какъв енергизиращ ефект имат върху птиците.

Друга версия разказва за етиопски козар, живял през IX в., който забелязал как козите му излезли от обичайното си полусънно състояние, след като яли от плодовете на непознато растение. Тогава и той опитал от тях и усетил ободряващото им действие. Монаси и лечители започнали да използват новооткритото растение за повече енергия и добро настроение.

Мненията за родината на кафето също не са единни. Някои източници сочат за такава Етиопия, а други – Йемен. И за самата дума „кафе” мненията са разнопосочни. Някои изследователи смятат, че произлиза от арабското „кауе” и значи „сила, енергия”. Други я свързват с „кахва”, означаваща на арабски „вино”, или че наименованието идва от Каффа – провинция в Югозападна Етиопия. Турците наричали кафето „кахуе” и понеже Коранът не им разрешавал алкохол, кафето става „вино на исляма”.

Как се разпространява кафето?

В която и история за името на кафето да повярваме, откритите археологически находки в суфистки йеменски светилища показват, че по всяка вероятност още през XV в. там редовно се е консумирало кафе. Монасите го използвали освен за съсредоточаване, но и като средство за духовно опиянение.

От Йемен и Етиопия кафето става познато в Мека, Медина и в градовете Багдад, Дамаск и Константинопол. В Кайро, Алепо и Истанбул постепенно започват да се появяват кафенета. Но през 1511 г. в Мека, а през 1532 г. и в Кайро кафеените зърна били забранени поради стимулиращия им ефект. Въпреки това обаче популярността им в мюсюлманския свят по целия Арабски полуостров била вече доста голяма.

В началото на XVI в. започва масовата употреба на кафето в Турция, а предпочитанието на турците към него е причина и до днес „турското кафе”, приготвяно в джезве, да е широкоразпространено по света.

Като център за търговия с кафе до 1720 г. се обособява град Мока, което обяснява защо до XVII в. в цяла Европа в кафенетата е популярна напитката „Мока” – скъпа, достъпна само за благородниците.

В средата на XVII в. холандски търговци внасят нелегално кафени зърна в Европа. Кафе започва да се отглежда във ферми за портокали и в оранжерии. По-късно амбициозни колониалисти предприемат отглеждането му в Кения, на о-в Ява и в Колумбия.

Жителите на европейски страни като Италия, Франция, Германия, Англия и др. бързо се превръщат в почитатели на кафето. То достига до САЩ през XVIII в. с помощта на моряци от Франция.

Кафето в наши дни

Днес ежедневно се консумират повече от 2,25 милиарда чаши кафе, а зърната кафе се добиват в над 70 страни по света. Те се намират в Южна и Централна Америка, в Африка и Азия, по крайбрежието на Карибско море в т.нар. „кафен пояс” – на север от 23-ия паралел и на юг до 25-ия паралел.

Най-големите производители са Бразилия и Колумбия, последвани от Индонезия, Мексико, Виетнам. Малко, но висококачествено кафе, се произвежда в Ямайка и Йемен.

Какво ще бъде качеството на кафето много зависи от неговия произход. Всяка страна и регион определя специфичния вкус, цвят или форма на зърната.

Най-разпространените и култивирани сортове кафе на зърна са Арабика и Робуста. За най-качествена Арабика се смята кафето, което се отглежда в планинските райони на Етиопия, Северна Кения и Югоизточен Судан. Родното място на Робуста е Африка – западните и централните части на континента. Там расте и кафеено дърво, даващо зърна Либерика, а Филипините са основният му производител.

За най-хубав сорт се счита Арабика поради по-мекия вкус и наситения си аромат. Робуста е по-горчиво, но съдържа повече кофеин и обикновено се използва в смеси с Арабика. Либерика съдържа плодови и флорални нотки. Макар и с по-едри зърна и силен аромат, самостоятелно се употребява рядко.

Кафето неслучайно е втората най-търгувана стока след петрола. Ефектите му са не само ободряващи. Съдържащите се в него антиоксиданти помагат срещу заболявания на сърцето и черния дроб, диабет и дори рак. Кофеинът ускорява метаболизма и помага за концентрацията. Затова консумацията на 2-3 чаши дневно от любимото кафе ще ви осигури бодрост и здравословни ползи, така както е действало през всичките години за хората преди нас.

Коментари към новината

Още новини от Любопитно