Д-р Ал. Сакелариев: Детският травматизъм през лятото се увеличава
Доктор Сакелариев пред Радио Благоевград
„Летният сезон се характеризира със значително повишаване на детския травматизъм и това е обяснимо, защото децата са във ваканция и имат много свободно време. Това, което прави впечатление обаче е, че малки деца на възраст 3, 4, 5 години, идват на преглед много късно вечер – 22, 23 ч., дори 1 след полунощ. Въпросът, който си задаваме ние с колегите е - какво правят тези деца толкова късно навън? Не искам да обвинявам никого, но си мисля, че родителите трябва да упражняват по-строг контрол върху децата и наблюдение върху тях, защото се стига до доста неприятни случаи и тежки травми. Търсят ни от Спешен център през нощта и се налага да се събира екип, за да се извършват хирургични интервенции, намествания и т.н. Разбира се, на нас това ни е работа, но въпросът е защо тези деца толкова късно са навън?“ – това заяви в интервю за БНР-Радио Благоевград д-р Александър Сакелариев – ортопед-травматолог. Той посочи още, че за летния сезон са характерни и пътно-транспортните травми, когато хората тръгват на почивки. Битовият травматизъм също е част от общата картина. „Лятото е и сезонът на летните ремонти. Чести пациенти са майстори, които боравят неправилно с режещи инструменти. Подчертавам, че често се отстраняват предпазители при работа с шлайфове, поставят се дискове, които не са характерни за работа с този инструмент, например на шлайф се слага диск за рязане на дърво. Това е много типична травма, с тежки последици – срязване на ръката, нерви, сухожилия, съдове и се стига до осакатяване при подобни случаи“.
Д-р Сакелариев напомни, че ортопедията е хирургична специалност и най-голям брой операции от всички хирургични специалности, се извършват в ортопедията – повече от общата хирургия – нещо, за което хората не са информирани. Той коментира и методите, които се използват при лечение на травмите. „При децата неоперативните методи преобладават, защото възможностите за възстановяване при тях все пак са по-големи. Дори и при някакви остатъчни деформации, те могат да бъдат възстановени от растежа. При възрастни хора по-често се налагат оперативни интервенции, но независимо от това какъв метод на лечение се прилага, целта е да се постигне функционално и козметично възстановяване на увредения крайник. Медицината много напредна и се използват техники, които са щадящи за пациента и има огромна разлика от това, което се е използвало преди 20-30 години и сега, като методи за лечение. Съкращават се възстановителният период и престоят в болница“.
При травми трябва да се търси помощ от спешните центрове. „Не е желателна намеса на намиращи се наблизо хора, особено при пътно-транспортни произшествия. Особено при гръбначни травми. Неправилното поведение може да бъде с доста тежки последици, затова при такива случаи е по-добре да се изчака пристигането на спешни медици. При по-леките травми също трябва да се търси лекарска помощ, защото много пъти самопреценката не е правилна. Идват хора със закъснение от седмица, дори 10 дни и е учудващо как хората могат да търпят толкова време болка и възможността да движат крайника си. В този смисъл своевременното търсене на помощ е важно, защото най-лесно една травма се възстановява, когато се окаже медицинска помощ в съответните срокове. Това е по-добре, както за медицински екип, така и за самия пациент като резултат от лечението“.
Д-р Александър Сакелариев акцентира и върху характерните за сезона травми при падане от мотор. „Млади момчета повишават адреналина си и използват такива моторни-превозни средства неразумно и травмите са с фатален край. Искам да спомена за конкретен случай: момче на 17 години със счупване на ръката, след операцията заяви, че повече няма да се качи на мотор. Сега разбирам, че отново се качил и е с много тежка черепно-мозъчна травма, със счупване на крака и е в „Пирогов“. Тук също смятам, че родителите трябва да упражняват контрол и да не задоволяват всички капризи на децата си.“
автор-Лалка Радкова, Радио Благоевград,БНР