Откриха изложбата ,,Бързо, точно, срочно!“в Исторически музей – Разлог

Откриха изложбата ,,Бързо, точно, срочно! в Исторически музей – Разлог

Регионален етнографски музей – Пловдив притежава най-богатата колекция в страната, представяща историята и развитието на съобщенията в България, благодарение на БТК – АД.

Изложбата проследява историята и развитието на съобщенията от древността, та до днес. Богато онагледена от илюстративен и текстови материал, където са засегнати най-важните години и факти за съобщенията по нашите земи от периода на Османската империя – с „татарската конна поща” и специално създадените „мензили” (станции). Отбелязано е въвеждането на телеграфа у нас (1855 г.) и неговото хронологическо развитие. Телеграфът е изобретен около 50 години преди телефона и дълго време е бил основно средство за далечно общуване. Морзов апарат е и най-ранният експонат в колекцията – от 1857 г. Във въстановката на пощенската станция от началото на ХХ век има лентов телеграф с монтиран бронзов свещник на него, използван при липсата на ток.

Освен това може да се разбере много за пощовата уредба от края на ХІХ век, за задължителното носене на оръжие при потегляне с пощата, за униформата на пощальона и откъде идва пощенския знак със завитата тръба и лъва в нея, извезан върху пощовите шапки. Могат да се видят автентични документи и формуляри, използвани в пощенската администрация.

Любопитно е, че първият телефонен разговор е проведен в Пловдив от канцеларията на Алеко Богориди – губернатор на Източна Румелия до кабинетите на неговите подчинени. Пак от Пловдив по време на Първото индустриално изложение 1892 г. е проведен и първият междуградски разговор със София от кабина построена за целта в градската градина.

В експозицията можете да видите уникални автентични експонати – едни от първите телефонни апарати, появили се в България в края на ХІХ в., притежание на кметства или заможни домове. Уникални са големите външни телефони на фирмите „Берлинер”, „Уестърн Електрик”, или този на „Сименс и Халске” с две слушалки за конферентен разговор. Изключително атрактивен със своето указание за ползване е и един от първите монетни апарати с марка „Ериксон”.

Богата колекция марки, която представя образци от първите сантими (1879 г.) до 80-те години на ХХ век.

В Пловдив е създадено първото филателно дружество в България, което предопределя възобновяването на традицията в тази насока днес.

За любителите и колекционерите на стари пощенски картички са отпечатани копия. Като всеки може да закупи пощенска картичка от началото на ХХ в. с любопитна информация отпред или на гърба на картичката и така да запази спомена от посещението на изложбата.

Новост е последното табло с любопитни факти и вицове, съпътстващи пощенския живот. То е и като едно намигане, че освен сериозна, всяка история има и весела част.

 

Коментари към новината

Още новини от Общество