Над 7 хиляди бабугери, станчинари,чауши, старци и страшила разтресоха Симитли,уникални костюми показаха участниците-СНИМКИ
Над 7 хиляди бабугери, станчинари, чауши,старци и страшила показаха днес великолепни костюми и маски на фестивала „Симитлия-Древната земя на кукерите“-2023.
Оглушителни зурни, тъпани, хлопки и други възвестиха идването на страшните маски, които танцуваха ,за да прогонят злите сили и да измолят здраве и берекет.
Над 30 групи дефилираха на стадиона в Симитли и показаха най-добрите си костюми и хореография в битка за купите на фестивала.
Под патронажа на кмета на община Симитли Апостол Апостолов вече 19 години фестивалът „Симитлия – Древната земя на кукерите“ е част от културния календар на община Симитли. Фестивалът, който е една от емблемите на Симитли, е поле за изява на стотици кукери от цялата страна.
Водещи на събитието са Снежана Стоименова, зам.-председател на Сдружение „Хора и традиции“ и Станислав Кимчев, син на покойния актьор и голям приятел на кукерството в община Симитли Николай Кимчев.
За жителите на община Симитли обличането на костюма на кукер е традиция от години, тя се предава в семействата от баща на син и внуци. Хората вярват, че страшните сурати, маски и кожи наистина им носят късмет и гонят злото. Дават луди пари, за да имат на най-хубавия костюм и са горди, че пазят традициите и обичаите на своите предци.
„Не зная как да опиша чувството, когато обличам кожата, кръвта ми кипва, идват ми сили като на свръх същество, така описва емоцията си кукер от Крупник.
Други пък признават, че така избиват нервите си, осмиват уродливите явления в обществото ни, описват го като разказ на виц, ама на живо.
И наистина ,когато тръгне екота на чановете, сърцата на хората заиграват в един ритъм, и се понася един див ,езически танц, който преобразява всички гледащи тази вахканалия от страшилища.
Много хора казват-не ги разбираме тези кукерски работи, сигурно е така, но традицията на преобразяването датира от тракийско време и не всеки е роден да бъде бабугер или станчинар или чауш…
Денят на фестивала премина при отлична организация, полицията се справи отлично при огромното струпване на коли и автобуси, а община Симитли създаде перфектен ред на стадиона, така че всички зрители да имат възможността да видят това уникално дефиле на багри и кожи.
Струва си да се каже, че нямаше група, която да не се бе постарала да бъде оригинална. От всички най-храбри и достойни за награда обаче бяха малките деца участници във фестивала, които въпреки умората играеха с тежките костюми и искрено се радваха на преживяването.