5 популярни диети за отслабване
Много хора, които искат да влязат във форма, често действат по метода „проба-грешка”. Те опитват различни диети за отслабване, за които са чули или чели, а резултатите обикновено са неудовлетворителни. Хранителният режим трябва да се подбере внимателно според индивидуалните особености.
Желателно е това да стане след съветване със специалист. Ако искате да се възползвате от професионално разработен режим на хранене, можете да се включите в програмата за отслабване и релакс ЛъкиФит, предлагана в петзвездния хотел Лъки Банско.
Добре е преди да се заемете с някоя от многото диети за отслабване да се запознаете с най-популярните от тях, за да изберете най-подходящата за вас.
Плодово-зеленчукова диета
Плодово-зеленчуковата диета е много популярна и изглежда лесна, но тя също има своите правила. Диетата се основава на хранене изцяло със сурови плодове, зеленчуци и ядки.
Плодовете и зеленчуците трябва да се приемат на няколко части в продължение на деня. Желателно е да сведете до минимум сладките плодове, каквито са бананите и гроздето. Не е препоръчително през цялото време да се консумират едни и същи плодове. За предпочитане е консумацията на зелени ябълки, череши, кайсии, сливи, грейпфрути и др. Включете в диетата си и зеленчуци, за да получавате различни полезни вещества.
Ако не сте веган, не е задължително да ядете само плодове и дори е добре в режима си да включите млечнокисели продукти, тъй като живите бактерии в тях спомагат за по-доброто преработване на фруктозата.
Въглехидратна диета
Въглехидратите се ползват с лоша слава и много хора се опитват да ги премахнат от хранителния си режим. Всъщност, не всички въглехидрати са вредни и затова някои диетолози дори ги препоръчват. Те смятат, че консумацията на храни с нисък гликемичен индекс е за хората, които желаят да постигнат трайно отслабване. Според застъпниците на този хранителен режим, с него може да смъкнете от теглото си и да се чувствате енергични през целия ден. Важното е да консумирате въглехидрати, отговарящи на ежедневната енергийна нужда.
При въглехидратната диета процента на протеини и мазнини е около 20 – 30%, а въглехидратите трябва да бъдат 70 – 80%. Препоръчват се 5-6 хранения на ден.
Протеините се приемат от нетлъста риба, пилешко и телешко. При тази диета са забранени храни с висок гликемичен индекс, каквито са преработените храни с бяло брашно и съдържащите рафинирани въглехидрати като бисквити, сладкиши, сладолед, чипсове, готови сосове. Не се препоръчват газирани и подсладени безалкохолни напитки, а също пържени и панирани храни.
Подходящи храни са: овесени ядки, храни от пълнозърнесто брашно, бобови растения (фасул, нахут и леща), царевично брашно, грах, кафяв ориз. В менюто можете да включите патладжани, домати и цвекло. Може да се хапват и плодове като банани, череши, горски плодове и др.
Точкова диета
Точковата диета има много привърженици, защото е сравнително лесна за прилагане. Тя не се базира на ограничаването на определени храни, а набляга на умереното хранене.
Този хранителен режим не изключва напълно нито една храна. Основният акцент е, че на продуктите се дава определен брой точки, които трябва да се спазват през деня и през седмицата. Например половин пъпеш е оценен на 2 точки, 1 пържола е 8 точки, 1 филия хляб е 2 точки. Може да се хапват сладки неща – 30 г шоколад или 1 топка ванилов сладолед се оценяват на 4 точки. Има и храни с нулева стойности - например броколите.
Диета "Зоната"
«Зоната» е сред най-популярните диети за отслабване по света. Неин създател е биохимикът д-р Бари Сиърс. Основното правило е въглехидратите да са 40% от менюто, а протеините и мазнините - по 30%. Необходимо е на всяко ядене да изчислявате калориите. Те не трябва да надхвърлят 500 ккал за основно хапване и 100 ккал - за междинните. Специалистите определят "Зоната" като състояние на организма, в което той работи оптимално.
Препоръчително е да се ядат много сурови зеленчуци, плодове, ядки и храни, богати на протеини. Не е желателна консумацията на тестени изделия, картофи, банани и други високо въглехидратни продукти. Протеините можете да си набавите от пилешко месо или риба, въглехидратите - от задушени зеленчуци или пресен плод, а мазнините - от зехтин, бадеми или авокадо. Необходимо е да се пият по 8 чаши вода дневно. Препоръчват се 5 хранения дневно - 3 основни и 2 междинни.
Според създателя на диетата д-р Бари Сиърс, тя позволява свалянето на един-два килограма седмично.
8-часова диета
Диeтaтата е известна още като 16:8, което идва от съотношението на часовете, в които гладувате и тези, в които може да се храните нормално. При този хранителен режим 16 чaca oт дeнoнoщиeтo нe ce приeмa никаква хрaнa, a прeз останалите oceм чaca можeте дa ядете.
Последователите на диетата съветват, ако Ви се струва трудно в началото, да започнете като постепенно увеличавате периода без храна. Първо можете да пробвате с 12:12, като приемате храна от 8 до 20 часа, а след това да се ядете от 10 до 20 и така накрая да стигнете до 16:8.
Можете да изберете вариант с храна от 12 до 20 или от 11 до 19 часа. По време на периода на хранене не е добре да се тъпчете, за да наваксате. Необходимо е да подберете здравословни храни по Ваш вкус, които да приемате на две до три хранения дневно.
Каквато и диета да изберете, влизането на форма няма да стане без физически активности. Дали ще практикувате любим спорт, ще практикувате туризъм или просто ще правите гимнастика е личен избор, но не трябва да има и ден, в който не сте активни.